Hiç Bir Yorum yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıyalım. – A Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi Olağanüstü Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, “Buradan hakkaniyete sahip çıkan tüm ülkeleri Kudüs’ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum. İslam dünyası olarak bağımsız Filistin talebinden asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’deki İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi Olağanüstü Toplantısı’nda Kudüs için önemli mesajlar verdi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

KUDÜS İŞGAL ALTINDA
Filistin’le ilgili barışa öncülük etmesini beklediğimizi ABD Başkanı, 6 Aralık’ta Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştır. Uzun söze gerek yok, Kudüs’te birkaç dakika dolaşan herkes orasının işgal altında olacağını anlayacaktır. İşgal altındaki bir şehirle ilgili böyle bir kararın hiçbir hükmü olamaz. BM kararına göre hiçbir ülke Kudüs’te büyükelçilik bulunduramaz. Bu hukuksuz karara sadece İsrail destek vermiştir.

Erdoğan’dan dünyaya tarihi ‘Kudüs’ çağrısı! O anları izlemek için TIKLAYIN

İSLAM ÜLKELERİ KARARI REDDETTİ
Sayın Papa dahil olmak üzere, Kudüs’le ilgili olarak bu kararlı duruş teyit edilmiştir. İslam ülkeleri bu kararı külliyen reddetmiştir. Bu kararın vicdan, hukuk, ahlak ve tarih önünde hükümsüz olduğunu ilan ettik. Bu karar barışı isteyen taraf olduğunu defalarca ispatlayan Filistinlilerin cezalandırılmaları anlamına geliyor.

EY TRUMP SANA DAHA NEYİ ANLATAYIM
1947’den günümüze Filistin toprakları bu hale getirildi. İsrail bir işgal devletidir, aynı zamanda İsrail bir terör devletidir. Erdoğan niye böyle söylüyorsun… Nasıl söylemeyim? 14 yaşındaki çocukları terörist askerler alıyorlar. Gözleri bağlanıyor, 14 yaşındaki çocuk dipçikleniyor. İnsan olan vicdan sahibi olan buralardan gerekli dersi almalı. Bunu ispat etmek için ey Trump sana daha neyi anlatalım.

BEN YAPTIM DEMEKLE OLMUYOR
İsrail yaptığı tüm terör eylemleri için adete ödüllendirilmiştir. Bu ödülü veren tek başına da olsa Trump’tır. Ben yaptım oldu demekle dünyada hiçbir şey olmuyor. 196 dünya ülkesinin buna karşı tavır alacağına inanıyorum.

HAKLIYSANIZ GÜÇLÜSÜNÜZDÜR
Bol miktarda silahlarınız uçaklarınız olabilir ama bunlar sizin güçlü olduğunuzu ifade etmez. Haklıysanız güçlüsünüzdür. ABD terörizimle yoğun mücadele yürütüldüğü dönemde tüm fanatiklerin ekmeğine yağ sürmüştür.

MEDENİYETİMİZE İNDİRİLMİŞ AĞIR BİR DARBE
Kuze Suriye’ye 4 bin TIR’ı aşkın silah neden getirildi. Orada bulunan terör örgütlerine bu destek veriliyor. Kudüs kararıyla ABD ve tüm insanlığa tehdidin kapılarını açmıştır. Filistin meselesine adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunamadan istikrardan söz edilemez. Hepimizin geleceğini ilgilendiren bu duruma seyirci kalamayız. ABD’nin Kudüs kararı hukuku ciğnemenin yanında medeniyetimize indirilmiş ağır bir darbedir.

KUDÜS’TEN ALACAKLARI ÇOK DERSLER VAR
Kudüs’ün mahremiyetini hiçe sayan kararları alanların Kudüs’ten alacakları çok dersler vardır.

KUDÜS’Ü FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMAYA DAVET EDİYORUM
Buradan hakkaniyete sahip çıkan tüm ülkeleri Kudüs’ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum. İslam dünyası olarak bağımsız Filistin talebinden asla vazgeçmeyeceğiz. Bir kez daha ifade ediyorum ki Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir.

BARIŞ ZEMİNİ BAŞKA TÜRLÜ CANLI TUTULAMAZ
İşgali devam ettiren devlet kabul görürken barış isteyen tarafın tanınmıyor olmasının makul sebebi yoktur. ABD’nin bu açıklamasından sonra barış zemini başka türlü canlı tutulamaz. Sözde iki devletli çözümü savunurken uygulamada İsrail’in bu çözümü yok sayması kabul edilemez. Filistin’in uluslararası anlaşmalara dahil olma süreci hızlandırılmalıdır.

ABD’Yİ ATTIĞI YANLIŞ ADIMDAN DÖNMEYE DAVET EDİYORUZ
Bugün buradan bunun çıkması gerekmektedir. Mesuliyet sahibi herkesin maddi ve manevi tüm imkanlarını kullanmasını istiyoruz. ABD’yi attığı bu son derece yanlış adımdan geri dönmeye davet ediyoruz. Kendini barış sürecinde diskalifiye eden ABD’nin yerine uluslararası toplumdan sorumluluk üstlenmelerini istiyoruz.

.

Yorum Giriniz